Materiálové zloženie

ZÁKLADNÉ DRUHY MATERIÁLOV
používaných pri výrobe textilných výrobkov a spodnej bielizne.

BAVLNA – COTTON (CO)
Bavlna alebo zriedkavo kotón je najdôležitejšia zo všetkých plodín pestovaných na výrobu textilného vlákna.
Bavlna je prírodný vzdušný materiál s dobrou absorpčnou schopnosťou, tvarovou stálosťou a používa sa na výrobu odevov minimálne 7000 rokov. Je antistatická, lepšie odoláva vysokým teplotám a netaví sa pri horení. Bavlna má ale nižšiu farebnú stálosť, nižšiu odolnosť proti oderu a vyššiu zrážanlivosť.

ELASTAN – ELASTANE (EA)
Elastan je syntetické vlákno. Je to vysoko pružné polyuretanové vlákno,ktoré zlepší úžitkové vlastnosti textilu. Ďalšie známe obchodné názvy elastanu sú Spandex a Lycra®).

POLYAMIDOVÉ VLÁKNA – POLYAMIDE (PA)
Polyamid je syntetické vlákno. Polyamidové vlákna sa vyznačujú vysokou pevnosťou a odolnosťou v oderu. U týchto materiálov oceníte ich malú nasiakavosť a schopnosť rýchlo usychá, čo prispieva k pocitom sucha pri nosení. Veľmi jemné polyamidové vlákno je často nepoužíva ako náhrada prírodného hodvábu. Úplety majú veľmi jemný a hladký dotyk. Vynikajúce vlastnosti vlákna prepožičiavajú materiálu brilantné farby s dobrou stálosťou. Vďaka malej absorpcii vlhkosti materiál dobre odvádza pot a preto je často používaný pre športové a funkčné prádlo.

POLYESTER – POLYESTER (PL)
Polyester je syntetický materiál používaný v textilnom priemysle od roku 1941. Medzi jeho výhody patrí hlavne vysoká odolnosť a farebná stálosť. Polyester má nižšiu priedušnosť, čo má za následok zlé odvetranie pri potení. Nie je antistatický a taví sa pri horení, čo môže spôsobiť komplikované popáleniny.

MODAL – MODAL (MD)
Modal je vlákno, ktoré je vyrobené na báze regenerované celulózy. Základnou surovinou pre jeho výrobu je bukové drevo. Modalové vlákna majú hladký a jemný povrch, čo ocenia zákazníci.

SPANDEX
Spandex je elastická textília, ktorá sa používa v zmesi s polyesterom, bavlnou a pod.
Označujeme ho aj ako Elastan a Lycra®. Zaručuje pružnosť tkaniny a jej schopnosť vrátiť sa do pôvodného tvaru, látka sa teda nevyťahuje ako napr. čistá bavlna.

NYLON – NYLON
Obchodný názov pre syntetické textílie. Pôvodný obchodný názov z čias Československa bol Silon.

Lycra® – LYCRA (LY)
Polyuretanové elastické vlákno – obchodný názov pre Elastan. vysoko elastická, priedušná, príjemná na omak, hladká, matného povrchu.